Osoba wkraczająca w świat Internetu po raz pierwszy często może mieć swego rodzaju dysonans poznawczy. Z jednej strony wiemy że wypowiadają się tam osoby które na co dzień prowadzą takie samo życie jak my, jednakże używają często języka mocno dla nas niezrozumiałego. W wypowiedzi wtrącane są niezwykle często niezrozumiałe dla postronnego człowieka skróty, często wywodzące się z języka angielskiego, na domiar złego jeszcze bardzo często nie do końca zgodne z gramatyką. Co zrobić by nie zgubić się w gąszczu internetowych skrótów, czego oczekuje od nas użytkownik piszący „wat”, czy „ASAP”? W poniższym artykule postaram się wyjaśnić najpowszechniejsze skróty internetowe.
Najpopularniejsze skróty internetowe i ich znaczenie
WAT – jak widać użycie nawet jednej literki więcej przez internautów bywa uznane za zbyt wiele i jest powodem do powstania skrótu, WAT to po prostu skrócona forma angielskiego What(będącym po prostu zapytaniem „co?”). WAT przeważnie bywa stosowane w kontekście ironicznym(często wraz z obrazkiem będącym miniaturką do tego artykułu), gdy ktoś napisze coś kompletnie niezrozumiałego, bądź głupiego, jednakże niektórzy używają tego skrótu po prostu jako zamiennik „what” bez znaczenia w jakim kontekście.
LOL, ROTFL, LMAO, LEL, KEK – wiele różnych skrótów, znaczenie jedno. Pochodzące od angielskich skrótów Lots Of Laughing(dużo śmiechu), Rolling On The Floor Laughing(turlać się po podłodze ze śmiechu), Laughing My Ass Off(trudne do przetłumaczenia, oznaczające mniej więcej „umierać ze śmiechu”) i Laughing Even Louder(śmiać się jeszcze głośniej). oznaczają tak właściwie to samo – rozbawienie rozmówcy. Mogą występować zarówno jako forma aprobaty dla śmiesznych treści umieszczonych przez kogoś w Internecie(„LOL, ale to było śmieszne”), ale również jako forma wyśmiania, ironii czy kpiny(„LOL, co za głupoty wypisujesz”) – wszystko zależy od kontekstu. Tożsame z nimi KEK oznacza to samo jednak inne jest jego pochodzenie, skrót ten wywodzą się z niezwykle popularnej gry MMO World of Warcraft, gdzie wpisanie na czacie „lol” zależnie od wybranego przez nas stronnictwa wyświetlało się dla przeciwnika, właśnie jako „KEK”.
OMG – kolejny skrót wywodzący się z języka angielskiego, Oh My God(o mój Boże) oznaczający duże zdziwienie, zaskoczenie, czy jakąkolwiek sytuację która wywołała by w nas myśl „o mój Boże” 😉
IMO/IMHO – również pochodzące z języka angielskiego In My Opinion(moim zdaniem), In My Humble Opinion(moim skromnym zdaniem), oznacza dokładnie to co dosłowne tłumaczenie. Skrót ten wywodzi się ze zwykłej oszczędności czasu, zamiast pisania 3 czy 4 całych słów wystarczą zaledwie 3-4 litery.
YOLO – You Only Live Once(żyje się tylko raz) – również rozumiane dosłownie, przeważnie jednak stosowane w wyraźnie ironicznym i prześmiewczym kontekście.
BTW – By The Way(„przy okazji”, „nawiasem mówiąc”, „swoją drogą”) niezwykle popularny skrót, używany gdy chcemy napisać o czymś nie będącym przedmiotem dyskusji.
AFAIK – As Far As I Know(„z tego co mi wiadomo”, „na ile się orientuję”) – stosunkowo długi skrót oznaczający zaledwie tyle, że wypowiadamy się zgodnie z naszą wiedzą, która niekoniecznie musi być zgodna z prawdą, czy wystarczająca do wypowiedzenia się w danym temacie.
BRB, AFK, i polskie ZW – Zbliżone do siebie Be Right Back(zaraz wracam), Away From Keyboard(z dala od klawiatury), i polskie Zaraz Wracam oznaczają generalnie to samo – naszą niegotowość do natychmiastowego odpisania rozmówcy. AFK stosujemy także tłumacząc komuś że nie mogliśmy się z nim skontaktować będąc z dala od komputera.
XD – często niezrozumiałe dla starszych pokoleń internautów XD nie jest tak właściwie żadnym skrótem tylko emotikonką(symbolem graficznym okazującym nasze emocje) oznaczać ma bardzo mocny śmiech, „X” – symbolizuje zaciśnięte z rozbawienia oczy, „D” – to otwarte roześmiane usta.
WIP – Work In Progress(praca w toku) oznaczające, że praca nad danym projektem, rozwiązaniem czy poprawką jeszcze nie jest gotowa, i znajduje się w trakcie przygotowywania.
ASAP – As Soon As Possible(tak szybko jak to możliwe) – zależnie od kontekstu oznaczające prośbę o wykonanie czegoś najszybciej jak się da(zrób to proszę ASAP), lub stwierdzające że zrobiliśmy coś tak szybko jak tylko mogliśmy(zrobiłem to ASAP).
WTF? – Niezwykle popularny skrót Internetowy, wywodzący się z wulgarnego zapytania w języku angielskim What The F*** – w wolnym tłumaczeniu znaczące tyle co „co do k*****?”, wyrażające zdziwienie czy zdumienie jakimś wydarzeniem, bądź w kontekście pytającym „o co Ci k**** chodzi?”.
GTFO – Get The Fuck Out – niezwykle wulgarny skrót znaczący tyle co polskie „wypier*****”, stosunkowo często stosowany w Internetowych kręgach najczęściej w toku kłótni czy pyskówki, w przypadku skrajnego zirytowania jednego z rozmówców jakimś jego zachowaniem czy opinią.
Inne skróty popularne w Internecie
Poza wyżej wymienionymi najpopularniejszymi skrótami istnieje bardzo wiele innych(a także ciągle powstają nowe), również takie specyficzne tylko dla danego forum dyskusyjnego. Jeśli napotkamy na jakiś niezrozumiały dla nas skrót warto zawsze spróbować go wyszukać w Internecie – znaczenie znacznej większości z nich z łatwością odnajdziemy w popularnej wyszukiwarce internetowej Google.