Zaznacz stronę

W związku ze stosunkowo niskimi średnimi zarobkami w naszym kraju, większość z nas nie może sobie pozwolić na kupno nowego samochodu, i pozostaje nam jedynie kupno samochodu używanego, najczęściej kilku, albo nawet kilkunastoletniego. Zakup takiego samochodu bywa bardzo problematyczny, na rynku nie brakuje nieuczciwych handlarzy, a mnogość modeli dostępnych na rynku wtórnym z pewnością nie ułatwia wyboru.

Jak kupować używany samochód by możliwie jak najbardziej zniwelować ryzyko przykrej niespodzianki? W poniższym artykule postaram się przytoczyć kilka praktycznych porad i sposobów.

Jaki używany samochód warto kupić?

Nie mając z góry upatrzonego modelu wielu nabywców już w momencie wyboru samochodu używanego napotyka na pierwszy problem. Jakie właściwie auto kupić? Dla osoby niezbyt zainteresowanej motoryzacją może być to nie lada problem. Bez rozeznania na rynku samochodów używanych bardzo łatwo wpaść na tzw. minę. Istnieje bardzo wiele pojazdów które posiadały wady konstrukcyjne, są ponadprzeciętnie awaryjne, bądź znacznie droższe w utrzymaniu od aut konkurencyjnych. Jeśli niezbyt znamy się na samochodach warto zawsze zasięgnąć opinii znajomych lepiej zorientowanych w temacie motoryzacji, a gdy takowych nie posiadamy, poszukać informacji w Internecie. Bez problemu znajdziemy wiele zestawień najbardziej opłacalnych samochodów w różnych przedziałach cenowych. Jeśli już wybierzemy odpowiadający nam model, warto jeszcze zweryfikować w Internecie opinie na jego temat, poczytać o najczęstszych problemach tego samochodu, by przy zakupie wiedzieć na co warto zwrócić uwagę.

Miej realne oczekiwania wobec używanego samochodu

Często popełniany błąd przy zakupie popełniany jest jeszcze w fazie wyboru odpowiedniego modelu, czy egzemplarza. Wielu nabywców oczekuje zbyt wiele w założonej przez siebie kwocie. Za kilka tysięcy raczej nie kupimy sportowego coupé z mocnym silnikiem w dobrym stanie, tak samo nie znajdziemy luksusowej limuzyny o niskim przebiegu. Podstawowa kwestia to wybranie samochodu odpowiedniego do naszych potrzeb, i mieszczącego się w budżecie. Jeśli potrzebujemy auta z silnikiem wysokoprężnym, musimy liczyć się z tym że samochód taki będzie miał dosyć wysoki przebieg, nikt przecież nie kupuje diesla by nim mało jeździć. Tak samo kupując tanie wozidełko za kilka tysięcy, nie powinniśmy oczekiwać raczej że samochód taki będzie w idealnym stanie, posiadał bardzo bogate wyposażenie, czy mocny silnik.

Odpowiednio zbalansuj budżet

Kolejna kwestia to odpowiednie zbalansowanie budżetu przeznaczonego na kupno samochodu. Częstym błędem jest zakup auta za wszystkie nasze oszczędności. W razie niezbędnej naprawy mamy wtedy spory problem finansowy, wszak wszystkie środki przeznaczyliśmy już na zakup. Warto więc zawczasu odpowiednio zaplanować wydatki związane z kupnem używanego samochodu. Najczęściej polecana jest proporcja 70-30, 70% kwoty przeznaczamy na zakup auta, resztę przeznaczamy na ewentualne niezbędne naprawy. Często starsze, używane samochody mają jakieś wady już w momencie zakupu o których informuje nas sprzedający, ale czasem też usterki wychodzą dopiero po jakimś czasie, i wtedy warto mieć przygotowaną odpowiednią sumę pieniędzy na dokonanie niezbędnych napraw.

Jazda próbna i wizyta w stacji diagnostycznej to podstawa.

Przy samym zakupie, oczywiście najlepiej byłoby zabrać ze sobą osobę dobrze zorientowaną w motoryzacji, nie każdy z nas jednak ma taką możliwość. Możemy wtedy skorzystać z ofert firm specjalizujących się w weryfikacji aut przed kupnem, jednakże koszt takiej usługi często bywa wysoki, i chcąc zakupić auto w niskiej cenie często znacznie uszczuplimy w ten sposób budżet. Jeśli więc nie skorzystamy z pomocy specjalistów, warto zawsze pojechać przed zakupem na stację diagnostyczną, i odbyć jazdę próbną w trakcie której sprawdzimy między innymi jak samochód zachowuje się na wybojach, czy nie posiada jakichś ukrytych wad które ujawnią się dopiero w trakcie jazdy, sprawdzimy sprawność całego dostępnego wyposażenia itd. Przed oględzinami samochodu warto poczytać i pooglądać poradniki w Internecie które w bardzo dokładny sposób pokażą nam w jaki sposób sprawdzić samochód podczas jazdy testowej.

Kupno używanego samochodu na rynku pełnym nieuczciwych sprzedawców z pewnością nie jest łatwe, ale stosując się do powyższych zasad jak i kierując się zdrowym rozsądkiem bez wątpienia zminimalizujemy ryzyko trafienia na niemiłą niespodziankę.