Zaznacz stronę

W związku z rosnącą inflacją, i coraz większymi cenami opłat za prąd, wodę, czy odbiór śmieci wielu z nas coraz częściej zastanawia się jak zredukować koszty comiesięcznych opłat.

Stosując się do odpowiednich zasad w łatwy, bezproblemowy sposób uda nam się zaoszczędzić co miesiąc sporą sumkę.

Jak oszczędzać prąd?

W kwestii oszczędzania prądu funkcjonuje wciąż bardzo wiele mitów, i sprzecznych informacji, przeważnie nie mających wiele wspólnego z prawdą. Jedną z takich kwestii z nich jest kwestia włączania i wyłączania światła zależnie od tego czy znajdujemy się w danym pomieszczeniu lub nie. Jedna grupa osób twierdzi że zawsze należy gasić światło gdy wychodzimy z jakiegoś pomieszczenia, druga grupa z kolei uważa że należy to robić tylko gdy wychodzimy z danego pomieszczenia na dłuższą chwilę. Prawda jak zwykle leży po środku, a wszystko zależy od tego jakich żarówek używamy. Jeśli korzystamy z żarówek energooszczędnych starego typu  – tzw. świetlówek kompaktowych, ta druga grupa osób zdecydowanie ma rację, ten typ żarówki pobiera znacznie więcej prądu w momencie jej rozpalania się(dodatkowo dłuższą chwilę zajmuje jej osiągnięcie pełnej jasności), niż w trakcie stałej pracy, ponadto zbyt częste gaszenie żarówki tego typu bardzo niekorzystnie wpływa na jej żywotność. Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku tradycyjnych żarówek, czy najpopularniejszych obecnie LEDów. Te zapalają się od razu, i pobierają tyle samo energii przez cały czas swojej pracy. Warto więc dopasować oświetlenie do charakterystyki pomieszczeń w którym będzie używane. Świetlówka nie sprawdzi się zbyt dobrze w toalecie, kuchni czy łazience – a więc pomieszczeń które odwiedzamy raczej często, ale spędzamy tam stosunkowo mało czasu, będzie natomiast dobrym wyborem do salonu czy pokoju dziecięcego.

Zawsze warto jednak rozważyć wymianę wszystkich żarówek w mieszkaniu na LEDow, nawet w porównaniu do klasycznych świetlówek energooszczędnych zużywają one znacznie mniej prądu, i ich zakup przeważnie zwróci się już po kilku miesiącach.

Inną kwestią są pozostałe sprzęty elektryczne czy elektroniczne, takie jak np. telewizor, komputer, lodówka, pralka czy odkurzacz. Tutaj przeważnie ma miejsce zasada że im nowszy sprzęt tym bardziej jest on energooszczędny. Oczywiście nikt raczej nie będzie wymieniał sprawnej lodówki czy pralki tylko po to by była ona energooszczędna, ale w przypadku koniecznej wymiany warto skupić się na jak najbardziej energooszczędnym sprzęcie, wszak będzie on służył nam przez lata, i raczej nieprędko go wymienimy. Jeśli chodzi o użytkowanie sprzętów RTV, to przy ich obecnej energooszczędności wyłączanie ich co chwilę nie ma żadnego większego sensu, nowoczesny komputer, monitor, telewizor czy konsola, w stanie spoczynku zużywa tak niewielką ilość prądu, a w dodatku potrafi przejść samoczynnie w stan uśpienia, że jego wyłączanie kompletnie mija się z celem. Jedyna aktywna oszczędność jaką możemy uzyskać w kwestii sprzętów AGD to optymalizacja ich użytkowania, przykładowo robimy jedno większe pranie zamiast dwóch mniejszych, wypełniamy zmywarkę do końca, prasujemy większą ilość ubrań za jednym razem, odkurzamy rzadziej ale dokładniej, i staramy się zawsze kupować możliwie jak najbardziej oszczędne sprzęty(współczesny odkurzacz o mocy 1000W przeważnie oferuję moc ssącą porównywalną z dawnym 2000W sprzętem, oszczędność prądu więc jest oczywista).

Jak oszczędzać wodę?

Kwestia oszczędności wody to raczej nic wymagającego dłuższych wyjaśnień. Zawsze zakręcajmy wodę gdy jej nie używamy. Warto wyregulować odpowiednio pływak w rezerwuarze toalety, by niepotrzebnie nie spłukiwać muszli zbyt dużą ilością wody. Można też rozważyć takie zbudowanie instalacji wodnej w mieszkaniu by do spłukiwania toalety była zużywana woda z odpływu umywalki. Do kwestii oszczędności wody należy jednak zawsze podchodzić ze zdrowym rozsądkiem, jeśli mamy gazowy podgrzewacz wody(tzw. Junkers) to niekoniecznie zawsze zakręcenie wody będzie dobrym pomysłem. Jeśli ktoś będzie korzystał z łazienki zaraz po nas lepiej zostawić wodę odkręconą, by nie było potrzeby ponownego nagrzewania pieca(dodatkowa oszczędność gazu), czy spuszczania z instalacji zimniej wody zanim zacznie spływać ciepła z pieca.

Segregacja śmieci

Oczywista oczywistość, jeśli mamy możliwość wyrzucania śmieci do odpowiednich pojemników, zawsze je segregujmy, nie tylko zmniejszy to opłaty za ich odbiór, ale także sprawi że znacznie rzadziej będziemy musieli wychodzić z pełnym workiem z domu.

Nawet jeśli nie brakuje nam pieniędzy a sumy jakie zaoszczędzimy nie robią na nas wrażenia zawsze jednak warto żyć ekologicznie by zadbać o dobro naszej planety.