Stres nie tylko powoduje u nas uczucie dyskomfortu i może prowadzić do wielu irracjonalnych decyzji, ale również, jeśli doświadczamy go w naszym życiu zbyt wiele, może być przyczyną wielu chorób. Jeśli sytuacje stresowe są związane z jakimś aspektami naszego życia, które łatwo możemy zmienić, zdecydowanie warto to zrobić, by zmniejszyć ilość potencjalnych stresujących sytuacji spotykających nas na co dzień. Idealną sytuacją byłoby całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia, jednakże wiadomo doskonale że jest to niemożliwe i prędzej czy później napotkamy w życiu takie sytuacje. W sytuacjach skrajnych, gdy stres wywołują u nas bodźce które teoretycznie powodować go nie powinny, należy oczywiście zasięgnąć pomocy specjalisty, gdyż prawdopodobnie mamy do czynienia z jakąś fobią, nerwicą lub innym zaburzeniem. Jeśli jednak stresujące nas sytuacje dotyczą nas w stopniu takim samym jak większości osób, zdecydowanie warto wypracować sobie odpowiednie sposoby i mechanizmy na radzenie sobie ze stresem. Oto 10 praktycznych porad jak możemy radzić sobie ze stresem, a także jak zapobiegać potencjalnie stresującym sytuacjom.
10 praktycznych metod radzenia sobie ze stresem
1. Zadbaj o prawidłowy sen
Odpowiednia ilość, i jakość snu jest bez wątpienia kluczowa dla naszego dobrego samopoczucia. Niewystarczająca ilość snu może bardzo łatwo prowadzić do rozdrażnienia, czy przemęczenia, które to mogą spowodować wiele stresujących dla nas sytuacji. Zadbanie o odpowiednią higienę snu to podstawa dla naszego zdrowia psychicznego.
2. Odpowiednio planuj zadania, nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę
Robienie czegoś na ostatnią chwilę czy natłok zadań do zrobienia „na już”, to oczywiste sytuacje powodujące stres. Jeśli specyfika Twojej pracy nie daje takiej możliwości, to zadbaj chociaż o odpowiednie planowanie zajęć w czasie wolnym od pracy. Odpowiednia rezerwa czasu na zrobienie czegoś daje nam komfort psychiczny, że w razie niepowodzenia będziemy mieli sporo czasu na ewentualne „poprawki”.
3. Zidentyfikuj i wyeliminuj stresujące Cię sytuacje
Często stres powodują u nas sytuacje których bardzo łatwo możemy uniknąć, przykładowo stresujemy się tym że spóźnimy się do pracy, co bardzo łatwo wyeliminować wcześniejszym wyjściem z domu. Dobrym sposobem jest wypisanie sobie na kartce stresujących nas sytuacji i zastanowienie się nad tym jak można by je zniwelować.
4. Zadbaj o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego
Powiedzenie „sport to zdrowie” nie wzięło się znikąd. Odpowiednia ilość wysiłku fizycznego nie tylko dostarczy nam sporej ilości endorfin, zredukując stres, ale także „wyżyć się” po jakichś stresujących dla nas wydarzeniach. Warto jednak wybrać sobie aktywność fizyczną jaka będzie nam sprawiać przyjemność, by zmuszanie się do niej nie było kolejnym katalizatorem stresu 😉
5. Zapewnij sobie odpowiednią ilość rozrywki
Nasz organizm działa tak, że potrzebujemy nie tylko pracy, ale także rozrywki i relaksu. By zapewnić sobie odpowiedni komfort psychiczny należy zapewnić sobie trochę czasu na przyjemności i odpoczynek. Przepracowanie to jeden z najczęstszych powodów problemów ze stresem i psychiką.
6. Zadbaj o odpowiedni komfort fizyczny
Jeśli np. pracujemy czy mieszkamy w hałaśliwym miejscu warto zaopatrzyć się w słuchawki, na rynku istnieje wiele modeli redukujących hałas, ale nawet zastąpienie hałasu ulubioną muzyką z pewnością będzie miało dla nas wymierne korzyści. Jeśli nasze miejsce pracy, czy zamieszkania nie jest odpowiednio oświetlone warto zadbać o lepsze doświetlenie pomieszczenia, również właściwa ilość świeżego powietrza jest ważna. Jeśli w pracy nie jest wymagany dress code, warto rozważyć luźniejsze, wygodniejsze ubranie. Odpowiedni komfort fizyczny przekłada się na naszą psychikę, a więc także i produkcję hormonów odpowiadających za stres.
7. Medytacja i relaksacja
Wyciszenie się na chwilę i „wyłączenie” zmysłów potrafią działać zbawiennie na nasz komfort psychiczny. Już kilkanaście minut medytacji dziennie jest w stanie znacznie zredukować nasz stres i pozwolić się zrelaksować i rozluźnić.
8. Myśl pozytywnie
Wbrew ironicznemu wydźwiękowi kawałka „Sokoła” o tym tytule, pozytywne myślenie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia psychicznego. Jeśli pomyślimy sobie że „chcemy” coś zrobić, a nie „musimy” to z pewnością sama myśl o tej czynności spowoduje w nas nieco inne przemyślenia. Warto przeanalizować nasze schematy myślowe i postarać się je zmienić. Jeśli trudne zadanie potraktujemy jako wyzwanie, a nie przykrą konieczność, bez wątpienia dostarczy ono mniej stresu.
9. Kontakt z drugą osobą
Często by rozładować stres wystarczy chwila rozmowy o danym problemie ze współpracownikiem, partnerką czy znajomym. Omówienie problemu z drugą osobą nie tylko pozwoli nam się wygadać, ale i często uzyskać rozwiązanie na które sami byśmy nie wpadli.
10. Nie bój się prosić o pomoc
Jeśli czegoś nie wiemy, bądź sobie z tym nie radzimy warto poprosić kogoś o pomoc. Większość z nas przeważnie stresuje się w nowej pracy, bojąc się zadać jakieś pytanie, z obawy że nasza niewiedza zostanie źle odebrana. Przeważnie są to niczym nieuzasadnione lęki, które niepotrzebnie zapewniają nam dodatkowy stres.